Centrum herního vzdělávání

Centrum herního vzdělávání je projekt zaměřený na podporu učitelů oborů herní tvorby (herní design, programování, grafický design, zvuk a další). Centrum si klade za cíl vytvořit středoškolskou herně vzdělávací komunitu pedagogů, kteří navzájem sdílejí své zkušenosti a pomáhají posouvat kvalitu této mladé oblasti vzdělávání. Centrum herního vzdělávání je aktivní od září 2020.

Aktivity, které centrum pro splnění svých cílů organizuje:

Žákovský a Studentský klub herní tvorby

Studentské kluby jsou prostor pro žáky základních škol (7. – 9. ročníky) a středních škol, kteří mají zájem o herní tvorbu. Stejně tak se jedná prostor pro učitele, kde zkoušet, jak herní tvorbu vyučovat, a získávat zkušenosti mimo osnovy školních vzdělávacích programů.

Pokud jste studenti, a chcete se zapojit, přihlašte se na náš Discord kanál nebo navštivte stránky Chci dělat hry. Pokud jste učitelé, a chcete si vyzkoušet nové metody učení herní tvorby, pište na dufka@ssudbrno.cz.

Game jamy

Víme, že nejlépe se studenti učí herní tvorbě, když tvoří hry. Tvořit hry je ale náročný a zdlouhavý proces, který trvá roky. Pro rychlejší sbírání zkušeností se tento proces zkracuje na víkendové setkání – game jamy, kde je cílem za takto omezenou dobu vytvořit hru. Naše centrum organizuje třikrát do roka gamejam v prostorách školy, kde základoškoláci a středoškoláci vytvoří týmy, a učitelé jim pomohou dotáhnout hry až do konce. Termíny gamejamů jsou zveřejňovány na discordu herních klubů, na portálu chcidelathry.cz a na stránkách Centra herního vzdělávání.

Portál Chci dělat hry

Aby do herních oborů přicházeli studenti už s nějakou znalostí herní tvorby, vytváří Centrum herního vzdělávání rozcestník pro začátečníky. Portál obsahuje seznam škol a kroužků, kde se herní tvorbě věnují a také seznam materiálů pro samouky. Portál je k nalezení na stránkách chcidelathry.cz.

Setkávání učitelů

Víme, že naučit veškeré aspekty herní tvorby středoškolské studenty je náročné, a někdy se to daří, jindy ne. Na setkávání učitelů řešíme, kdy se to komu podařilo, a jak si z toho mohou odnést zkušenosti i ostatní. Sdílení zkušeností bereme jako nejdůležitější složku zlepšování vzdělávání. Setkávání učitelů probíhá 6x ročně, z toho polovina je vedena odborníkem z praxe nebo z akademické sféry. Termíny setkávání komunikujeme s aktuálními kontakty herního vzdělávání a na stránkách Centra herního vzdělávání.

Tvorba metodiky

Aby mohly vznikat v České republice nové středoškolské obory herní tvorby, chceme zapisovat a sdílet veškeré osvědčené postupy při tvorbě vzdělávacích plánů a při tvorbě hodin. Chceme co nejvíce usnadnit práci učitelům, a připravit metodiky tak, aby se mohli soustředit na práci se studenty. Pracovní verze metodiky je k nalezení na této adrese. Za zpětnou vazbu k jejímu aktuálnímu stavu budeme rádi.

Budování zázemí centra

I když hry lze tvořit jen s tužkou a papírem, velká část herního průmyslu se zaměřuje na digitální hry. Naším cílem je proto vytvořit komplex učeben, které jsou technologicky na úrovni současných herních studií. Chceme tak, aby studenti měli přístup k technice, se kterou budou po úspěšném absolvování herních oborů pracovat.

Centrum herního vzdělávání je součástí projektu iKAP JMK II (CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0017177).

Garantem projektu je Ing. Filip Dufka.

Projekt je spolufinancován Evropskou unií.

Loga EU MŠMT JMK